Bez cenzury

V této rubrice neleznete necenzurovaná videa a fotografie, na kterých je zaznamenáno, jak se nelidsky zachází se zvířaty.

Upozornění: Některá videa jsou dost drastická, nedoporučujeme slabším povahám.

Tyto videa zachycují, jak se krutě zachází se zvířaty na některých kožešinových farmách...

Vídea jsou natočené organizacemi na ochranu zvířat, které na to mají prostředky. My na to nejsme vybavení, tak jsme zde vložili nejzajímavější videa z youtube. Děkujeme za pochopení.

Vánoce, každý si je představuje jako svátky klidu a míru, ale málokdo si uvědomuje ,že právě kapři ,které má většina z nás na štědrovečerním stole ,trpí nejvíce.Predvanoční období je pro kapry obdobím bolesti, strachu, boje o přežití, nemocí a smrti.
Po vylovení je rybáři sunou po dlouhé vaně s otvory, jimiž propadávají malé ryby. Tak se třídí podle velikosti. V otvorech občas nějaká ryba uvízne. Přeživží kapři jsou pak doslova nasypáni do přecpaných nádob a odvezeni do jiného rybníka nebo do sádek. Kapři jsou v kádích někdy nuceni dočasně pobývat s dravými rybami, před nimiž nemohou utéci.V kádích na ulici jsou kapři neutále obtěžováni prodejci, kteří míchají vodou (přehazují jednoho přes druhého), aby našli rybu vhodné váhové kategorie.Je-li kapr bez vody, dusí se. Prožije si to několikrát – během výlovu, nakládky, vykládky a manipulace při pouličním prodeji. Někteří lidé si kupují kapra živého a ten se pak až několik hodin dusí v igelitové tašce. Kapři, kteří jsou zabiti doma, jsou na tom ještě hůře, protože děti s nimi někdy zacházejí jako s hračkou na koupání. Často taky bývají kapři poraněni třeba poranění žáber, svalů, ploutví a další drobná poranění.Mezi závažné infekce patří kapří erythrodermatitida (KE) a kapří virémie (KV). KE je bakteriální infekce, která způsobuje zánět kůže. Ten se šíří po celém těle, ale také do hloubky, což vede k odlupování kůže a ke vředům. Ty jsou potom dále náchylné k sekundární infekci. Vředy mohou zapříčinit obnažení kostí a svalů. KV je virová infekce. Mezi její projevy patří destrukce tkání ledvin, sleziny a jater, což vede ke krvácení a zhoršení imunitní reakce. Taky se mezi kapry šíří nejrůznejší paraziti kteří mohou napadnout prakticky jakoukoli část jejich těl, včetně kůže, ploutví, žáber, očí, srdce, střev, ledvin a jater. Některé druhy parazitů požívají krev, jiné přímo poškozují vitální orgány a konzumují buňky. Ryby jsou ohroženy také plísněmi. Nejnáchylnější k nim jsou ryby, které již byly nakaženy nějakou infekcí či byly poraněny při manipulaci.
Zoolog Prof. Andrzej Elzanowski říká "Vysoká koncentrace ryb zjednodušuje přenos nemoci mezi rybami. Těžký a dlouhotrvající stres může oslabit jejich imunitní systém. Ztráta ochranného slizu a zranění, které za sebou zanechává nešetrná manipulace, dále podporují rozvoj infekce. Takto lidé rybám způsobují nemoci, jako by jejich utrpení nebylo už tak velké."
Je vědecky dokázáno že kapři cítí bolest podobně  jako lidé a taky mohou být ve stresu z očekávání.
Kaprům způsobujeme bolest a utrpení kvůli tradici a pro naše potěšení. Je toto správné?

Aktualizováno: 23.10.2011